زندگی نامه یوسین بولت

زندگی نامه یوسین بولت

درباره سریع ترین مرد جهان چه می دانید؟ مردی که لقب سریعترین مرد کره زمین را گرفت؛ مردی که 11 بار قهرمان جهان شد؛ مردی گه 8 بار قهرمان المپیک شد؛ مردی که 4 بار بهترین ورزشکار مرد سال شد.

یوسین سنت لیو بولت (Usain Bolt) که با نام یوسین بولت شناخته می‌شود، یک ورزشکار جامائیکایی‌ است که از هیچ به اوج آسمان رسید و الهام بخش افراد زیادی در جهان شده است. میلیون‌ها نفر از او الهام گرفته‌اند.

او رکورددار دوی 100 متر و 200 متر است. او را با عنوان سریع‌ترین مرد جهان می‌شناسند. تمرینات اوسین بولت زبانزد خاص و عام است. رکوردهای جهانی او باعث شده تا او را با عنوان سریع‌ترین مرد بر روی کرۀ زمین بشناسند. او در المپیک 2008 چین ، رکورد جهان را شکست و برندۀ سه مدال طلا شد. بهترین رکورد او در مسابقات جهانی ثبت شد که توانست 100 متر را در 9.58 ثانیه طی کند.

کودکی یوسین بولت

یوسین بولت یا اوسین بولت در آگوست 1986 (30 مرداد 1365) در یکی از شهرهای کوچک ترلاونی جامائیکا به نام شرود کانتنت به دنیا آمد. نام کامل او یوسین سنت لیو بولت بود. والدین او یک خوار بار فروشی داشتند و صاحب سه فرزند بودند. در دبیرستان ویلیام نیب جامائیکا تحصیلات خود را به پایان رساند. سپس در دانشگاه کینگستون تحصیلات عالی خویش را تکمیل کرد.

داستان موفقیت او بخش روشن سال‌های اولیۀ زندگی وی است. از همان سال‌های اولیۀ زندگی می‌دانست که بیش از هر چیزی به ورزش علاقه دارد و در همان کودکی نیز بیشتر اوقات خود را صرف بازی کریک و فوتبال در خیابان می کرد.

«به رویاهای خود اعتقاد داشته باشید و خواهید دید که همه چیز امکان‌پذیر است.»

 

یوسین بولت که با عنوان صائقه نیز شناخته می‌شود، از همان ابتدا در دوندگی خوب بود. 12ساله بود که بعنوان سریعترین دونده مدرسه در دوهای بالای صد متر شناخته شد . در دوران دبیرستان نیز در دوی سرعت شرکت می‌کرد. یوسین در دوران دبیرستان به رشته‌های ورزشی دیگر روی آورد، اما مربی کریکت او که متوجه سرعت یوسین شده بود از او خواست که رشته‌های دو و میدانی را نیز امتحان کند.

پابلومک نیل، دونده سابق المپیک و جارت، مربیگری یوسین بولت را عهده دار شدند و با تشویق های خود به یوسین کمک کردند تا تمام انرژی خودش را صرف بهبود توانمندی‌های دو کند. یوسین نیز که فهمیده بود در چه کاری خبره است ، آن را ادامه داد تا بالاخره موفق شد.

«من می‌دانم چه کاری را می‌توانم انجام دهم، برایم اهمیتی ندارد که بقیه چه نظری دارند یا چه فکری می‌کنند.»

او در سال 2008 قهرمان مسابقات جوانان شد. او 200 متر را در 20 ثانیه دوید و مدال طلا را از آن خود کرد و قهرمان جوانان جهان شد. او جوان‌ترین دونده‌ای بود که چنین رکوردی داشت. در المپیک 2008 او 100 متر را در 9.69 ثانیه طی کرد و رکورد جهان را شکست. این می دانید یعنی چه؟ این مرد هر ثانیه بیش از 10 متر می دود. شما هر ثانیه در سریعترین دو خود چند متر جابجا می شوید؟ حداکثر سرعت یوسین بولت 44.7 کیلومتر در ساعت است. میانگین سرعت او حدود 38 کیلومتر بر ساعت است.

یوسین بولت به عنوان سریع‌ترین انسان روی کرۀ زمین شناخته می‌شود. او 200 متر را در 20.6 ثانیه طی کرد و به همین دلیل این لقب را به او نسبت داده‌اند. رکورد دیگر او برای دوی 100 متر بوده که 9.69 ثانیه است. به خاطر شخصیت کاریزماتیکش، الهام‌بخش یک نسل شده و در حرفۀ خود تاریخ سازی کرده است.

یوسین بولت موفقیت خود را این چنین توضیح داده: «من می‌دانم چه کاری را می‌توانم انجام دهم، برایم اهمیتی ندارد که بقیه چه نظری دارند یا چه فکری می‌کنند.»

ثروت اوسین بولت چقدر است؟

اوسین بولت تا المپیک 2016 سالانه 32٫5 میلیون دلار درآمد کسب کرده است. او تنها دونده ای است که در مجله اقتصادی فوربز جایگاه خوبی در لیست پردرآمد ترین ورزشکاران دارد.

دستاوردهای یوسین بولت

یوسین بولت علاوه بر اینکه رکورددار است، جوایز متعددی نیز دارد. در اینجا لیستی از دستاوردهای او را به شما ارائه می‌دهیم:

4 بار بهترین ورزشکار مرد سال شد.

11 بار قهرمان جهان شد.

8 بار قهرمان المپیک شد

در سال‌های 2008 و 2009 به عنوان دوندۀ سال انتخاب شد.

از سوی IAAF پنج بار به عنوان ورزشکار برتر جهان شناخته شد.

در سال‌های 2008، 2009 و 2012 از سوی بی‌بی‌سی به عنوان برترین شخصیت ورزشیِ خارجی انتخاب شد.

از سوی AIPS به عنوان ورزشکار مرد سال انتخاب شد.

همچنین به عضویت محفل جامائیکا درآمد. او جوان‌ترین عضو این محفل بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *