زندگی نامه مارک زاکربرگ

زندگی نامه مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ (به انگلیسی: Mark Elliot Zuckerberg) در 19 می 1984 در آمریکا به دنیا آمد. او یکی از جوان‌ترین افراد ثروتمند در جهان است. او برنامه‌نویس و کارآفرین است. همچنین بنیانگذار فیسبوک و مدیر عامل و مدیر اجرایی فیس بوک بوده و طبق پرسشنامه‌ای که در نوامبر 2017 منتشر شد، سرمایۀ مارک زاکربرگ معادل 74.2 میلیارد دلار است. فوربز او را به عنوان پنجمین فرد ثروتمند جهان معرفی کرده است.

کودکی مارک زاکربرگ چگونه گذشت؟

مارک زاکربرگ آموزش کامپیوتر را از همان دوران راهنمایی خود شروع کرد و در همان سالها تحت تعلیم پدرش در زمینه برنامه نویسی قرار گرفت و Atari BASIC Programming را از پدرش آموخت؛ و بعدها تحت تعلیم معلم خصوصی به نام Newman قرار گرفت تا دانشش در علوم کامپیوتری بالا برود، مارک توسط Newman نابغه کوچک لقب گرفته بود که همچنان نیز این لقب را به همراه دارد.

او به توسعه‌ی برنامه‌های کامپیوتری، به خصوص در زمینه بازی‌ها و ابزارهای ارتباطی علاقه وافری دارد. مارک در مورد کودکی خود می‌گوید : «من دوستان نقاش زیادی داشتم که پیشم می‌آمدند و چیزهایی می‌کشیدند و من از آن نقاشی‌ها، بازی جدیدی می‌ساختم. مارک استعدادهای زیادی دارد و بعبارتی چند بعدی است. او کاپیتان تیم شمشیر بازی بوده و توانسته است دیپلم مسابقه های سنتی سالانه انگلستان را از آن خود کند. مارک به شعرخوانی نیز علاقه مند است و به خوبی می تواند شعر بخواند.

جوانی مارک زاکربرگ

آغاز درخشش زاکر برگ از همان دوران کودکی بوده است؛ و او در همین دوران نیز جوایزی را در حوزه ریاضیات، نجوم و فیزیک دریافت کرده است و به غیر از زبان انگلیسی، به زبان‌های فرانسه، عبری، لاتین و یونانی باستان نیز تسلط دارد. و پس از نامزد کردن با یک دختر دو رگه چینی آمریکایی تصمیم گرفت زبان چینی را نیز بیاموزد.

مارک درباره علاقه مندی های خود در صفحه فیسبوکش این چنین می نویسد: “آزادی، ابداع روش‌هایی که روابط بین انسان‌ها را افزایش داده و به این وسیله آن‌ها بتوانند چیزهایی را که برای آن‌ها اهمیت دارد به اشتراک بگذارند، حرکت‌های انقلابی، گردش اطلاعات، محافظه کاری” آیا تا بحال فکر کرده اید چرا رنگ فیسبوک آبی است؟؟ جالب است بدانید که مارک نسبت به رنگ‌های قرمز و سبز دچار کوررنگی است!!! و بهمین دلیل است که وی دید بهتری نسبت به رنگ آبی داشته و این رنگ را به عنوان رنگ قالب فیس‌بوک انتخاب کرده است.

موفقیت مارک زاکربرگ

مارک در تاریخ 4 فوریۀ 2014 هنگامی که دانشجوی دانشگاه هاروارد بود، در خوابگاهش فیسبوک را طراحی کرد. دوستانش به او کمک کردند تا یک شبکۀ اجتماعی ایجاد کند و کمی بعد فیسبوک را در سطح کالج راه‌اندازی کردند. فیسبوک در سراسر دنیا به یک پلتفورم محبوب برای تعاملات تبدیل می‌شود و در سال 2012 شمار کاربران آن به یک میلیارد می‌رسد.

با این وجود در میان گروه طراح سایت اختلافات زیادی به وجود آمد و درگیری‌های حقوقی شروع شد، زیرا هر کدام ادعا می‌کردند با توجه به نقششان در راه‌اندازی فیسبوک، بخشی از سهام به آن‌ها تعلق می‌گیرد. مارک زاکربرگ با اعتقاد به ایده‌اش و ناامید نشدن توانست تمام این مشکلات را حل کند.

او در یکی از اظهارات معروف خود می‌گوید: «بزرگ‌ترین ریسک این است که ریسک نکنیم.»

مارک زاکربرگ به عنوان یک کارآفرین

مارک زاکربرگ یکی از جوان‌ترین کارآفرینان مشهور جهان است. او تمام ویژگی‌های یک کارآفرین را دارد. او به خوبی بر روی مشکلات متمرکز می‌شود و آن‌ها را حل می‌کند. او بصیرت خاصی برای شناسایی و حل مشکلات دارد و به همین خاطر در جهان معروف است. مارک زاکربرگ هنگامی که باید تصمیم می‌گرفت در هاروارد به تحصیل خود ادامه دهد یا فیسبوک را دنبال کند، ریسک کرد.

او رویا و شوق فیسبوک را به دانشگاه محبوب هاروارد که شهرت جهانی دارد، ترجیح داد. او در کنار افراد موفق قرار گرفت و به شدت با انگیزه شد. همان طور که خودش می‌گوید: «هیچکس به تنهایی موفق نمی‌شود. وقتی به بزرگ‌ترین مشکلات دنیا نگاه می‌کنی، می‌فهمی که هیچ‌کدام را یک نفر به تنهایی حل نکرده، همیشه یک تیم لازم است.» او تیمی را جمع کرد که دارای مهارت‌ها و قابلیت‌هایی بودند که خودش نداشت. بدین ترتیب وی توانست فیسبوک را به برترین شبکۀ اجتماعی در جهان تبدیل کند.

سرمایۀ مارک زاکربرگ

ثروت مارک زاکربرگ حدود 73.8 میلیارد دلار آمریکاست. او 50 کمپانی دیگر نیز دارد، از جمله WhatsApp، Instagram، Oculus VR و غیره. خانه مارک زاکربرگ در پالو آلتوی کالیفورنیا است که 7 میلیون دلار قیمت دارد. مساحت این خانه 5000 متر است. او همچنین چهار خانۀ دیگر در اطراف آن دارد که ارزش آن‌ها نیز 30 میلیون دلار است.

او در نئو ولیِ سانفرانسیسکو خانه‌ای دارد که ارزش آن 10 میلیون دلار است. در جزایر کائوای در هاوایی 700 آکر (هر آکر برابر است با 4047 متر مربع) زمین دارد که ارزش آن 100 میلیون دلار است. مارک زاکربرگ همچنین مالک سواحل شن سفید، کارخانۀ نیشکر و یک مزرعۀ ارگانیک نیز است. خودروی مارک زاکر برگ آکورای تی.اس.ایکس است که 40000 دلار قیمت دارد. همچنین یک وی.دابلیو ولف جی.تی.آی به قمیت 30000 دلار و یک هوندار به قیمت 19435 دلار دارد. یکی دیگر از ماشین‌های او پاگانی هوایرا است که یک سوپر ماشین محسوب می‌شود و 1.4 میلیون دلار قیمت دارد.

مارک زاکربرگ و همسرش پریسیلا چان

مارک الیوت زاکربرگ با «پریسیلا چان» هم دانشگاهی قبلی خود در تاریخ 19 می سال 2012 ازدواج کرد. این جشن باشکوه درست یک روز بعد از عرضه سهام فیسبوک به بازار بورس با حضور حدودا صد نفر در پالو آلتو اجرا شد. پریسیلاجان نیز بانوی موفقی بود که با ورود به زندگی مارک موفقیت های او چند برابر شد.

خانم پریسیلا زاکربرگ پزشک متخصص کودک است. پریسیلا زاکربرگ زن خیری است که در دسامبر 2015 مارک زاکر برگ را راضی کرد تا 99% سهام فیسبوک (معادل 45 میلیارد دلار) را به بنیاد چان زاکربرگ هدیه کند. بنیاد چان زاکربرگ شرکت بشردوستانه است که روی پروژه های آموزش و سلامتی متمرکز شده است.

دختر مارک زاکربرگ و پریسیلا چان به نام ماکسیما در نوامبر سال 2015 به دنیا آمد و زاکربرگ به یمن پدر شدنش دو ماه به مرخصی پدر شدن می رود تا وقتش را با خانواده اش بگذراند. پدر و مادر ماکسیما بخاطر تولد فرزند دلبندشان نامه ای نوشتند و اعلام کردند 99 درصد از سهامشان در فیسبوک را به خیریه خواهند داد.

آنها در این نامه نوشتند: ما متعهد هستیم که سهم کوچکی را برای ایجاد جهانی بهتر برای کودکان بپردازیم و از همین رو 99 درصد از سهام فیسبوک مان را که هم اکنون ارزشی برابر با 45 میلیارد دلار دارد در طول حیات خود برای نسل های آتی صرف خواهیم کرد.

مارک زاکربرگ، موسس فیسبوک در سال 2016 از سوی فوربز به عنوان اولین کارآفرین ثروتمند زیر 40 سال، ششمین فرد قدرتمند جهان، سومین ثروتمند در حوزه ی تکنولوژی و ششمین میلیاردر جهان معرفی شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *