زندگی نامه انوشه انصاری

زندگی نامه انوشه انصاری

زندگینامه افراد موفق ایرانی مثل انوشه انصاری بسیار شنیدنی است. افراد موفق ایران و افراد موفق جهان الهام‌ بخش نسل‌های آینده هستند. افراد موفق ایرانی در جهان بسیار زیاد هستند که وجودشان برای کشور عزیزمان مایه‌ی افتخار است.

در حقیقت، داستان زندگی افراد موفق ایرانی در جهان، مانند انوشه انصاری چراغ راه نسل‌های آینده‌ی کشورمان است. خانم انوشه انصاری یا انوشه رئیسیان (قبل از ازدواج) در 21 شهریور سال 1345 خورشیدی، در شهر مشهد به دنیا آمد. او سمت ریاست گروه گردانندگان کمپانی تکنولوژی ارتباط از راه دور را به عهده دارد.

مجله‌ی معروف زن شاغل در سال 2000 انوشه انصاری را به‌عنوان کارآفرین برتر معرفی کرده است. انوشه انصاری شرکت مخابراتی (TTI) را در ایالات‌متحده تأسیس کرد که در حال حاضر سنوز نتورک سهام‌دار اصلی آن است.

کودکی و تحصیلات انوشه انصاری

خانواده انوشه انصاری در چهار سالگی وی از مشهد به تهران نقل مکان کردند. انوشه انصاری تا سن 16 سالگی را در ایران سپری کرد و پس‌از آن در سال 1361 با شروع جنگ تحمیلی به همراه خانواده‌ی خود ایران را به قصد آمریکا ترک کرد. او مقطع دبیرستان را در یکی از مدارس ایالات‌متحده به پایان رساند.

سپس او برای تحصیل در رشته‌ی مهندسی الکترونیک و علوم کامپیوتر، وارد دانشگاه جرج میسون شد. پس از درخشش در این دانشگاه و کسب نمرات ممتاز، انوشه انصاری برای گرفتن مدرک فوق‌لیسانس، وارد دانشگاه جرج واشنگتن شد.

انوشه انصاری پس از گرفتن مدرک فوق‌لیسانس با کوله باری از دانش، برای کسب تجربه به استخدام شرکت‌های معروفی چون MCI و COMSAT در آمد. او فعالیت‌های بسیار موفقیت‌آمیز و سودآوری در این کمپانی‌ها داشت. او دارای چندین مقاله‌ی علمی معتبر و دو ثبت اختراع در زمینهٔ های «عملگرهای اتوماتیک » و«گره‌های یک شبکه‌ بیسیم » است.

تأسیس شرکت تله‌کام تکنولوژی (TTI)

ماجراجویی‌ها و جاه‌طلبی انوشه انصاری به اینجا ختم نشد. او در سال 1994 میلادی به کمک همسر و برادر همسرش، شرکت تله‌کام تکنولوژی (TTI) را در شهر تگزاس آمریکا تأسیس کرد. این کمپانی، لوازم شبکه‌های رایانه‌ای را فراهم می‌کرد. این کمپانی در مدتی کوتاه رشد بسیاری داشت و درآمد فوق‌العاده زیادی کسب کرد.

 

انوشه انصاری آن‌قدر در حوزه‌ی تجارت و بیزینس از خود نبوغ نشان داد و درخشید که در سال 2000 جایزه‌ی برترین کارآفرین ایالات‌متحده را از آن خود کرد. موفقیت‌های او به اینجا هم ختم نشد. در سال 2001 مجله فورچیون، نام انوشه انصاری، زن نابغه‌ی ایرانی را در زمره‌ی تاجران موفق به ثبت رساند.

 

شرکت TTI آنقدر خوب عمل کرد و موفقیت های بیشماری را از آن خود کرد که شرکت های بزرگی را برای تصاحب خود ترغیب نمود و در سال 2000 میلادی به اوج خود رسید، این شرکت خواهان زیادی پیدا کرده بود و در نهایت توسط سونوز نتورک خریداری گردید.

این شرکت در سال 2001 مبلغ 10٫8 میلیون سهم از سهام خود را به صاحبان TTI منتقل کرد و انوشه انصاری عنوان معاونت سونوز نتورک را از آن خود کرد و تا مارس 2001 بعنوان مدیر بخش آی پی هوشمند نیز مشغول به فعالیت بود. تا این زمان انوشه ثروتی بالغ بر 750 میلیون دلار داشت.

انوشه انصاری متوقف نمی شود !

واقعاً تحت تأثیر این پشتکار عجیب قرار می‌گیرید؛ وقتی متوجه شوید که انوشه انصاری و همسرش، بعد از فروختن شرکت TTI، کمپانی دیگری را با عنوان Prodea System به راه انداختند. از انجا که خانواده انصاری از نظر دیدگاه پبشرو در تکنولوزی بسیار شناخته شده هستند، شرکت پرودی سیستم را در سال 2006 تاسیس کردند.

هدف شرکت خانواده انصاری ارایه ایده های استثنایی برای مدیریت دیجیتال خانه ها بود. شرکت Prodea Systems هزینه سفر انوشه انصاری را به عنوان اولین کاوشگر زن خصوصی فضا پرداخت کرد. انوشه در حال حاضر پست مدیرعاملی و ریاست این کمپانی را بر عهده دارد.

این شرکت با مشارکت روسیه طرحی در دست اجرا دارد تا توریست‌ها و گردشگرانی را هر از چند گاهی به ارتفاعات زیر مداری بفرستند. قطعاً سرمایه‌داران زیادی در دنیا وجود دارند که می‌خواهند این تجربه‌ی فضایی را داشته باشند. این کمپانی ابتدا توریست‌های فضایی را با هواپیمایی مخصوص به ارتفاعی مشخص می‌برد.

وقتی هواپیما به ارتفاع موردنظر رسید، فضاپیما از آن جداشده و به ارتفاعات زیر مداری بالاتری می‌رود. این هواپیماها به‌احتمال زیاد در امارات ساخته خواهند شد و از فرودگاه همین کشور پرواز می‌کنند.

علایق کودکی انوشه انصاری و جایزه ایکس انصاری

انوشه انصاری از دوران کودکی به فضا نوردی علاقه‌مند بوده است. او از همان دوران طفولیت رؤیای سفر به فضا را در سر می‌پروراند. این علاقه درنهایت منجر به راه‌اندازی کمپانی شد و برای او ثروت میلیاردی به همراه داشت. درآمدی را که هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد؛ اما انوشه انصاری به آن ایمان داشت، برایش جنگید و درنهایت به آن رسید.

او باوجوداین همه دستاورد، هنوز هم انگیزه‌ی زیادی برای کار و پیشرفت دارد. در سال 2004 میلادی، انوشه و برادر همسرش، پاداش 10 میلیون دلاری برای نخستین پرواز فضایی تعیین کردند. برای این سفر فضایی احتیاج به فضاپیمای قابل بازیابی بود. این فضاپیما می‌بایست این قابلیت را داشته باشد که سه نفر را به ارتفاع 100 کیلومتری برده و به کره‌ی زمین برگردد.

رؤیای کودکی انوشه انصاری

باوجوداین همه فعالیت موفقیت‌آمیز، انوشه انصاری احساس خرسندی نمی‌کرد؛ زیرا او از بچگی رؤیای سفر به فضا را داشت. همان تصویری که در کودکی بارها آن را در رؤیای زیبای خود دیده بود.

انوشه انصاری از خاطرات دوران کودکی اش چنین می گوید: “از زمانی که دختر کوچکی بودم شب های تابستان محو تماشای ستارگان می شدم، آرزوی پرواز را در سر داشتم و دلم می خواست گردی کره‌ی زمین را از فضا ببینم و این رویا همیشه در قلب من زنده و انگیزه من برای موفقیتهای کاری من بود تا اینکه فرصتی پیش آمد که آرزویم را به واقعیت تبدیل کنم.

انوشه انصاری با کمک به بنیاد جایزه‌ی ایکس وارد عرصه مدیریت سفرهای فضایی شد اما همچنان اشتیاق زیادی برای سفر به فضا داشت و هیچ چیز نمی توانست جای یک سفر واقعی به فضا را برای انوشه انصاری پر کند. سرانجام انوشه انصاری تصمیم خودش را گرفت. طولی نکشید که تبدیل به تیتر اول روزنامه‌ها شد. او سرانجام برای مسافرتی فوق‌العاده در ایستگاه بین‌المللی فضایی اسمش را ثبت کرد.

انوشه انصاری با کپسول فضایی روسی رویای کودکی اش را زنده کرد

سفر انوشه انصاری به فضا توسط کپسول فضایی سایوز تی‌ ام‌ آ متعلق به روسیه انجام گرفت، قرار بود ابتدا یک پزشک ژاپنی به نام دایسوکه انوموتو پیش از انوشه به این سفر برود ولی صلاحیت او به دلایل سلامتی رد شد

سرانجام سفر رویایی انوشه انصاری با 20 میلیون هزینه ای که خودش متقبل شد با کپسول فضایی سایوز تی‌ام‌آ انجام شد. در اردیبهشت 1385 سازمان فضایی روسیه از اسم انوشه انصاری به‌عنوان اولین زن گردشگر فضایی یاد کرد و برنامه سفر انوشه انصاری شش ماه جلو افتاد و تاریخ سفر او به 18 سپتامبر 2006 تغییر کرد. او اولین فضانورد ایرانی در دنیا است و اولین زن کیهان‌ گرد و چهارمین نفری است که هزینه سفر فضایی خود را پرداخت کرده ‌است.

انوشه انصاری و آرزوی سفر به مریخ

انوشه بسیار علاقه مند است که روزی بتواند به مریخ سفر کند. او معتقد است که خیلی زود صاحب فناوری لازم برای تحقق این آرزویش خواهیم بود و مشکل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تابش اشعه حل خواهد شد.

 

علاقه مندی های انوشه انصاری

انوشه می گوید: من عاشق تماشای ستارگان، پیاده روی و فعالیت در فضای آزاد هستم. موسیقی های مختلف از سراسر جهان گوش را گوش می کنم و بسکتبال جزو ورزش های مورد علاقه من است.

 

ازدواج انوشه انصاری و تغییر نام خانوادگی انوشه

انوشه رئیسیان در سال 1369 با حمید انصاری ازدواج کرد و سپس نام خانوادگی خود را به نام خانوادگی همسرش تغییر داد. انوشه انصاری هنگامی که در شرکت مخابراتی MCI مشغول به کار بود با حمید انصاری آشنا شد و این آشنایی منجر به ازدواج آنها گردید.

انوشه انصاری به همراه برادرهمسرش بنیاد خیریه اهورا را بنیان نهاد و اداره آن را در دست گرفت.

افتخارات انوشه انصاری:

انتخاب وی بعنوان کارآفرین برتر از طرف مجله زن شاغل آمریکا در سال 2000

قرار گرفتن در فهرست تاجران موفق مجله معتبر فورچون آمریکا در سال 2001

دریافت اولین جایزه نوآور سیمونز توسط NCWIT به عنوان کارآفرین موفق زن در سال 2009

دریافت دکترای افتخاری علوم از دانشگاه جرج میسون در سال 2012

دریافت جایزه ملی پیشگامان فضا ایالات متحده به پاس خدمات به جامعه فضایی در سال 2015

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *