زندگی‌نامه جیم ران

زندگی‌نامه جیم ران

جیم ران معتقد است، رازهای موفقیت و توسعه فردی هدف ناخودآگاه تمام انسان‌هاست؛ حتی آن‌ها که به ندرت متوجه‌ آن می‌شوند و همچنین آن‌ها که با ذهن آگاه خود پذیرای آن می‌گردند. داستان زندگی جیم ران(Jim Rohn) بعنوان یکی از افراد موفق جهان که در 17 سپتامبر 1930 به دنیا آمد، تبدیل به سرمشق بسیاری از افراد موفق ایرانی و جهان شده است. جیم ران کارآفرین و نویسنده بود.

سخنرانی‌های تاثیرگذار او موجب دلگرمی میلیون‌ها نفر شده و جرقۀ امید را در اجتماع روشن کرده است. اگرچه در ابتدا بسیار فقیر بود، با تلاش‌های بی‌دریغ و ارادۀ مصمم توانست در نهایت موفقیت و رفاه فراوانی به دست آورد. جیم ران بیش از 40 سال از زندگی خود را صرف گسترش چشم‌اندازهای ابداعات خویش کرد. او ایده‌های خلاقانه‌ای مطرح می‌کرد و بدین ترتیب به افراد بسیاری کمک می‌نمود تا استراتژای مناسب برای زندگی خود را ایجاد نموده و به موفقیت‌های بزرگی دست یابند.

سخنرانی‌های شیوا و هوش صریح جیم ران که موجب شهرت و عزتش شد، باعث شد تا به عنوان یکی از برترین اذهان فلسفی آمریکا شناخته شود. کتاب‌ها و برنامه‌های صوتی و تصویریِ متعددی که جیم ران منتشر نموده است، به مخاطبان کمک کرده تا ظرفیت‌های ذهنی خود را گسترش دهند و اعتقاد و اعتماد خود به توانایی‌های و مقاصد خویش را تقویت کنند. هر کسی که از توصیه‌های جیم ران پیروی کرد، در نهایت به مقام اجرایی بالایی در شرکت پارامونت رسیده است. جیم ران افراد زیادی را در زمینۀ توسعۀ فردی آموزش داده است و به طور مستمر در زمینۀ آگاهی‌بخشی به مردم فعالیت کرده است. وی در 5 دسامبر 2009 درگذشت.

سال‌های اولیۀ زندگی جیم ران

جیم ران در مزرعه‌ای در آیداهو به دنیا آمد و خانواده‌اش به هیچ عنوان مرفه نبود. مادرش کلر و پدرش امانوئل، جیم ران را به مدرسۀ محلی فرستادند. جیم متوجه شد که در آنجا چیزی به جز دانش عرف یاد نمی‌گیرد. مهارت‌های داستان‌گویی که از پدرش به ارث برده بود، کمک چندانی برای دستیابی به آن‌چه که می‌خواست به او نکرد.

جیم ران در طی دوران تحصیل تاکید داشت که آن‌چه که می‌خواست را یاد نمی‌گرفت؛ منظورش زندگی بود. جیم ران پس از یک سال دانشگاه را ترک کرد به دنبال یک شغل حقیقی گشت. هرچند که این کار باعث شد در سن 25 سالگی کاملاً بی‌پول و بدهکار شود.

جیم ران و سفر به اوج

در این هنگام، ران نه‌تنها یک همسر بلکه پدر نیز بود و اصلاً نظری نداشت که باید در ادامه چکار کند. در همان دورانی که به سختی تلاش می‌کرد تا مایحتاج خانواده‌اش را تامین کند، از سوی دوستش به سمینار اِرل شوآف دعوت شد. از این نقطه بود که سفر 5 سالۀ جیم ران برای خودشناسی آغاز شد و مرحله به مرحله پیش رفت. شوآف به صورت شخصی به آموزش ران پرداخت. او مسائلی همچون ارجحیت رشد فردی به شغل، فلسفۀ درآمد و برتر از همه، تغییر خویشتن را به وی آموزش می‌داد. آخرین مورد از همه مهم‌تر است زیرا برای ایجاد هرگونه تغییر در زندگی، ابتدا باید خود را تغییر داد.

 

بنابراین ران خود را با یک شیوۀ جدید زندگی تطبیق داد – مسیر مستمر توسعۀ فردی. درک این مسئله که می‌توان هر خواسته‌ای را به دست آورد، زمینی محکم زیر پای او قرار داد تا بر آن بایستد. ران در ابتدا فروشندۀ یک فروشگاه زنجیره‌ای بود. با این وجود، او به لحاظ ذهنی بر این مسئله آگاهی داشت که بهتر است فرد از کسب و کار خود سود به دست آورد تا اینکه حقوق بگیر دیگری باشد. به نظر می‌رسد که آخرین مرحله از زندگی شوآف صرف هدایت ران شده تا به فرد بهتری تبدیل شود، زیرا قبل از اینکه شوآف در سال 49 فوت کند، در پنج سال پایانی عمزش به طور مستمر ران را تشویق می‌کرد تا میلیونر شود. از این رو، ران رویایی که شوآف برای او تجسم کرده بود را تحقق بخشید. هر چند که این داستان بسیار الهام‌بخش و جذاب به نظر می‌رسد، اما تمام این‌ها فقط شروع سفر ران می‌باشد.

در دهۀ 60، ران به بورلی هیلز کالیفورنیا مهاجرت کرد و داستان خود را در یک کلوب تعریف کرد. آیا خاطرتان هست که گفتیم ران همیشه مهارت‌های داستان‌گوییِ فوق‌العاده‌ای داشته است؟ داستان او با عنوان «پسر اهل مزرعۀ آیداهو که به بورلی هیلز رسید» به خاطر تمام شنوندگان ماند. این قضیه باعث شد تا از سوی مدارس، دانشگاه‌ها و حتی جلسات مختلف برای او دعوتنامه ارسال گردد تا به عنوان سخنران حضور به هم رساند. در سال 1963، ران به طور مرتب شروع به سخنرانی کرد و از آن‌جا بود که به تدریج به عنوان یک سخنران بین‌المللی شناخته شد و در محافل مختلف در سراسر جهان مطرح شد.

نکات شغلی جالب جیم ران

ران از هنگامی که وارد قلمرو توسعۀ فردی شد، زندگی پر حادثه‌ای داشت. حرفۀ او به میلیون‌ها نفر کمک کرد تا به بینش‌های مفیدی دست یابند و به در حوزه‌هایی به جهانیان کمک نمود که تا قبل از آن موقع بدان‌ها پرداخته نشده بود.

ران به عنوان یک نویسنده، کارآفرین و میلیونری که از صفر شروع کرده بود، مصمم بود به اطرافیانش کمک کند تا به آرزوهایشان برسند. سمینارهای او حدود 39 سال طول کشید و در این مدت با بیش از 4 میلیون نفر در سراسر دنیا سخن گفت. جیم ران در سال 1985 از سوی موسسۀ سخنرانان ملی برندۀ جایزۀ CPAE شد. او بیش از 25 کتاب نوشت و چندین برنامۀ صوتی و تصویری منتشر کرده است. او یک افسانۀ واقعی است. او یک سخنران انگیزشی زبده است که می‌توان با ویل راجرز مقایسه‌اش کرد.

دستاوردهای جیم ران

جیم ران یکی از آگاه‌ترین و زیرک‌ترین چهره‌های نسل خویش بود. ران با نوشتن بیش از 25 کتاب و تبدیل آن‌ها به برنامه‌های صوتی و تصویری توانست شهرت جهانی به دست آورد. «هنر زندگی استثنایی» و «چالش موفقیت» دو نمونه از آثار برجسته وی می‌باشند. او جوایز مختلفی دریافت کرد، مانند CPAE که از سوی موسسۀ سخنرانان ملی به او اهدا شد و بسیاری جوایز دیگر. یکی از این جوایز توسط رئیس آن دورۀ NSA، مارک سنبورن به او اهدا شد که با عنوان برترین جایزۀ تاثیرگذار از آن یاد می‌شد. هنگامی که این جایزه را به ران اهدا می‌کرد، از 2500 مخاطبی که آن‌جا بودند این سئوال را پرسید «کدام از شما فکر می‌کنید که زندگی‌تان تحت تاثیر اندیشه‌های ران قرار گرفته است؟» بیش از 1800 نفر ایستادند.

تاثیر‌گذاری و مربی‌گری جیم ران

جیم ران دانه‌ای کاشت که به یک درخت بسیار زیبا تبدیل شد. سال‌هاست که افراد از میوه‌های آن درخت سود می‌جویند. آموزش‌های او زندگی میلیون‌ها نفر را تغییر داده‌است. افرادی که امید خود را کاملاً از دست داده بودند و حال روز به روز بهتر می‌شوند.

 

این قضیه شامل حال افرادی همچون ویکتور هنسن، سانبورن، آنتونی رابینز، برایان تریسی و جک کنفیلد می‌شود. این فقط تعدادی از این دسته افراد است (اگر بخواهیم لیست کنیم باید بیش از شش میلیون اسم بنویسیم). جک کنفیلد نویسندۀ مجموعه کتاب‌های سوپ مرغ می‌باشد. تی.هارف اِکِر هم نویسنده بود و هم معلم وینسنت گینس ایوانز در اندونزی.

 

به غیر از مربی‌گری سخنرانان و نویسندگان مشهوری همچون برایان تریسی، ران مربی افرادی همچون کریس ویدنر نیز بوده است که نه‌تنها معلم سیمنار‌های ارکان دوازده‌گانه شد – این سمینار بر اساس کتابی نوشتۀ ران نام‌گذاری شده است، یعنی دوازده ارکان موفقیت که آخرین کتاب ران می‌باشد – بلکه به عنوان یک سخنران انگیزشی بین‌المللی به فعالیت خود ادامه داد. شاید ران برای ویدنر همانند شوآف بوده است. به جز این افراد، موسس هربا لیف که مارک ر.هیوز نام داشت، همانن تونی رابینز از کمپانی ران مزایای فراوانی برد. تونی رابینز نیز یک سخنران می‌باشد.

میراث جیم ران

جیم ران پس از مرگش همیشه در خاطر مردم باقی مانده است، جیم ران را دوست می‌دارند و بارها برایش مراسم یادبود برگزار نموده‌اند. ویدئویی که به رسم یادبود جیم ران ساخته شده بود، بیش از صد هزار بازدید داشت. افراد بسیاری از آموزه‌های او استفاده می‌کنند و زندگی خویش را بهبود می‌بخشند. جیم ران میراث گرانبهایی از خود به جای گذاشت که تا به امروز میلیون‌ها نفر از آن بهره می‌برند.

هر انسانی خودش زندگی خودش را رقم می‌زند و به منظور انجام این کار، باید از اصول اولیۀ زندگی پیروی نماید و برای توسعۀ دائمی به بینش‌هایی در مورد خویشتن دست یابد. جیم ران یک بچۀ روستایی در آیداهو بود که کالج را ترک کرد. هنگامی که با شوآف دیدار کرد، دریافت که می‌تواند بلندپروازی کند و به آن‌چه که رویایش را در سر داشته، حقیقتاً دست یابد. جیم ران شش سال پس از اینکه ورشکست شد، به یک میلیونر تبدیل گشت.

به همین دلیل داستان او می‌تواند الهام‌بخش شنوندگان باشد. مهارت‌های بی‌نظر او در داستان گویی مدت‌ها نهفته باقی ماند تا اینکه بالاخره از آن برای صحبت با جهانیان استفاده کرد و میلیون‌ها نفر را در سراسر دنیا به خود جذب نمود. افرادی که سر در گم بودند و به واسطۀ ران توانستند زندگی خود را بهبود ببخشند. اذهانی که تحت تاثیر جیم ران قرار گرفتند، او را می‌ستایند و تا به امروز از وی دنباله‌روی می‌کنند. جیم ران از بین ما رفته است ولی هرگز فراموش نمی‌شود و میراثی که از وی به جا مانده، به دانش‌آموزانش رسیده است.

جیم ران یکی از چهره‌های شاخص در دنیای رشد شخصیت بود. او به ما یاد داد که موفق شدن یک انتخاب است و همچنین به ما یاد داد چگونه موفق شویم. هنگامی که در سال 2009 درگذشت، فلسفۀ ارزندۀ او همچنان در میان مردم گسترش می‌یافت. فرقی ندارد راه رسیدن به دستاوردهای شخصی چقدر دشوار شود، ما همیشه می‌توانیم از رهنمودهای ارزشمند ران استفاده کنیم. اکنون زندگی و میراث جیم ران را با ذکر 17 مورد از گفته‌های با بصیرت او جشن می‌گیریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *