زندگینامه جک ما

زندگینامه جک ما

زندگی‌نامه یا داستان موفقیت جک ما و شکل گیری امپراطوری علی بابا، می‌تواند یکی از الهام‌بخش‌ترین داستان‌ها برای جوانانی باشد که به تازگی پا به عرصۀ کارآفرینی نهاده‌اند. دوستان برای موفقیت های بزرگ ما نیاز به الگوهای واقعی از زندگی افراد موفق جهان داریم.

در این دنیا که هر روز اسطوره‌های جدیدی ظهور می‌کنند، هر انسانی به مقداری الهام نیاز دارد تا انگیزه بگیرد. شما می‌توانید آن‌چه که برایتان الهام‌بخش و ایده‌آل است را در مقابل چشمان خود نگه دارید تا بدین ترتیب اشتیاق کافی را به دست آورید. در این مقاله، زندگی‌نامۀ ” جک ما ” و نحوه شکل گیری گروه علی بابا را برایتان بازگو می‌کنیم.

روند تکامل، توجه افراد را به سمت کارآفرینی معطوف کرده است. اگر یک کارآفرین هستید یا گوشه چشمی به کارآفرینی دوخته اید، بطورحتم داستان موفقیت جک ما می‌تواند الهام‌بخش یک کارآفرین موفق باشد. شاید سخنان جک ما همان تلنگری باشد که نیاز دارید.

زندگی‌نامۀ جک ما بالا و پایین‌های زیادی دارد، زیرا او در اوایل زندگی خویش، برای اینکه به یک کارآفرین موفق تبدیل شود، با شکست‌های بزرگی مواجه شده است. جک ما یکی از معروف‌ترین کارآفرینان جهان است.

” جک ما ” مالک و مدیر عامل بزرگ‌ترین پورتال آنلاین در جهان، یعنی علی‌بابا است. سهام علی‌بابا جایگاه خوبی در بازار بورس دارد. زندگی‌نامۀ جک ما بدون علی‌‌بابا کامل نیست، زیرا گروه علی بابا یکی از بزرگ‌ترین دستاوردها و بعبارتی گل سرسبد داستان موفقیت جک ما است.

دلیل اصلی شهرت جک ما به عنوان موفق‌ترین تاجر جهان نیز همین گروه علی‌بابا است. سرمایۀ جک ما بیش از 40 میلیون دلار است و ثروتمندترین تاجر در چین است. همچنین او در لیست موفق‌ترین چهره‌های تجاریِ آسیا قرار گرفت.

جک ما می‌گوید: «اگر از اهداف خود ناامید نشده‌اید، هنوز شانس دارید چون ناامیدی بزرگ‌ترین شکست است.»

” ما ” معروف به ” جک ما ” در 15 اکتبر 1964 در استان ژجیانگ چین متولد شده است. ” ما ” آموزش زبان انگلیسی را در سنین جوانی شروع کرد و روزانه با انگلیسی زبانان یک هتل در نزدیکی خانه‌اش تمرین می‌کرد.

او آنها را به صورت رایگان در اطراف شهر می چرخاند و در مقابل زبان انگلیسی یاد می گرفت. او این کار را به مدت نه سال انجام می‌داد. او با یکی از خارجی‌ها دوست همیشگی شد، که او ” ما ” را با نام مستعار ” جک ” صدا می‌کرد، چرا که تلفظ نام چینی ” ما ” بیش از حد مشکل بود. زندگی‌نامۀ جک ما به شدت عجیب است. شاید خواندن ” شکست های جک ما ” بیشتر از داستان موفقیت او به شما انگیزه بدهد.

وی در اوایل زندگی خویش با رنج‌های بسیار روبرو بوده است. در تحصیلات ضعیف بوده و با شکست‌های فراوانی مواجه شده است، اما به خاطر تعهدی که به کارش داشت، توانست از پس آن‌ها بر بیاید. وی در آن دوران وضعیت مالی مساعدی نداشت. او معتقد بود بعد از هر شکست باید مجدداً ادامه دهد. او هرگز به خاطر کمبود منابع یا موقعیت‌ها شکایت نمی‌کرد و اعتقاد داشت که باید برای رسیدن به اهدافش تلاش کند.

” جک ما ” می‌گوید: «اگر امروز سخت است، فردا بدتر خواهد بود. ولی پس فردا خورشید می‌درخشد!»

اغلب ما هرگاه که با شکست مواجه می‌شویم، امید خود را از دست می‌دهیم. اما ” جک ما ” بعد از هر شکست انگیزۀ بیشتری می‌گرفت و بنابراین شکست‌های متعدد نتوانست مانع او شود. زندگی‌نامۀ جک ما مملو از شکست‌هایی است که وی در راهش برای رسیدن به موفقیت با آن‌ها مواجه شده. در این مقاله گریزی می زنیم به شکست های جک ما و برخی از شکست‌های وی را به طور خلاصه بیان خواهیم کرد؛

او می‌گوید: «اگر هرگز تسلیم نشوید، بدین معناست که هنوز شانس دارید»

” جک ما ” دو بار تلاش کرد تا از کالج پذیرش بگیرد، اما هر دو بار رد شد. مرتبۀ سوم هم که قبول شد، فقط نمرۀ قبولی را کسب کرد. پس از اینکه تحصیلات عالی خویش را از دانشکدۀ تجارت چئونگ کونگ به پایان رساند، سعی کرد از هاروارد پذیرش بگیرد اما 10 مرتبه مردود شد.

او اظهار داشت که یک مرتبه در امتحانات، نمرۀ 1 از 120 را کسب کرد و دو بار مردود شد. ” جک ما ” سه بار در آزمون ورودی دانشگاه چینی مردود شد در حالیکه وی در دانشکده، رئیس شورای دانش آموز بود. در نهایت، در مؤسسه دبیری هانگزو وارد شد و در سال 1988 با رشته دبیری انگلیسی تحصیلات خود را به اتمام رساند. پس از فارغ‌التحصیلی، او در دانشگاه هانگزو دیانزی انگلیسی و تجارت بین‌المللی تدریس کرد.

او بعدها درCKGSB ثبت نام کرده و در سال 2006 فارغ‌التحصیل شد. در یک سخنرانی جک ما می شنویم که وی در خصوص عدم پذیرش خود در هاروارد در حالی که با یادآوری خاطراتش می خندد ، خطاب به شنوندگان می گوید: من 10 بار مردود شدم و موفق نشدم وارد هاروارد شوم و تحصیلاتم را در آنجا ادامه دهم اما اکنون این هاروارد است که به دنبال من است و از من می خواهد که در دانشگاه شان تدریس کنم.

شکست های جک ما پایان ندارد اما سرانجام” داستان موفقیت جک ما “را رقم میزند
جک ما پس رفت ‌ها را به عنوان یک موقعیت می‌نگریست. او در بیش از 30 مصاحبۀ شغلی رد شد. بعد از اینکه هیچ شغلی به دست نیاورد، به ناچار معلم انگلیسی شد و فقط 10 پوند دستمزد می‌گرفت که تفاوت چندانی با 10 دلار نداشت.

جک ما برای اولین بار در سال 1994، در مورد اینترنت چیزهایی شنیده بود. در اوایل سال 1995، به آمریکا رفت و با کمک دوستان خود کار با اینترنت را یاد گرفت او برای اولین بار کلمه “آبجو” را جستجو کرد و با کمال تعجب دید که هیچ نتیجه ای از کشور خود چین نیافت در حالیکه اطلاعات مربوط به «آبجو» از بسیاری از کشورها در نتیجه جستجو آمد علاوه بر این، او سعی کرد اطلاعات کلی در مورد کشورش چین را جستجو کند و باز با کمال تعجب دید که هیچ اطلاعاتی وجود ندارد؛ بنابراین او و دوستش یک وب سایت مربوط به چین ایجاد کردند.

هنوز پنج ساعت از ایجاد وب سایت نگذشته بود که او ایمیل‌هایی از برخی از کاربران چینی دریافت می کند که می‌خواستند بدانند او کیست. در این زمان «ما» متوجه شد که اینترنت چیزهای بزرگی برای ارائه دارد. در آوریل 1995، «ما» با کمک همسر و دوستانش مبلغ 20٬000 دلار برای ایجاد یک شرکت اینترنتی صرف کرد. شرکت آنها صرفاً برای ایجاد وب سایت برای شرکت‌های خصوصی ایجاد شده بود. شرکت وی «صفحات زرد چینی» نامیده شد. در عرض سه سال، شرکت او 5٬000٬000 یوان چین معادل 800٬000 دلار درآمد کسب کرد.

دستاوردهای جک ما

زندگی جک ما مملو از دستاوردهای بزرگ است. برخی از این دستاوردها در لیست زیر آمده است:

در سال 2004، طبق گزارش تلویزیون مرکزی چین به عنوان یکی از 10 رهبر تجاری برتر سال شناخته شد.
در سال 2014 جک ما در لیست قدرتمند‌ترین اشخاص جهان قرار گرفت که توسط مجلۀ فوربز منتشر شد.
همچنین جک ما در لیست 100 چهرۀ تاثیرگذار مجلۀ تایم قرار گرفت.
در سال 2015 برندۀ جایزۀ کارآفرینان آسیا شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *